w ,

Intel zapowiada 28 rdzeniowego potwora o zegarze 5GHz

Najwięksi wchodzą na scenę

Computex już trwa, a najwięksi producenci sprzętu na swoich konferencjach pokazali swoje plany wydawnicze. Do tej grupy zalicza się również Intel z konferencją tuż przed AMD.

Premiera i7 8086K

Po pierwsze Intel zaprezentował rocznicowego i7 8086K, czyli dwunastowątkowy i7 8700K ze zdecydowanie wyższym, bo aż 5GHz zegarem w trybie turbo. Procesor jest jubileuszowy, bo pojawia się 30 lat po premierze jednego z ważniejszych układów Intela – 8086. Nowa i7 jest po prostu wyżej taktowana, czyli najprawdopodobniej mamy do czynienia z selectem wspomnianej i7 8700K. W sklepach będzie można nabyć go od 8 czerwca.

Xeon dla platformy HEDT 28 rdzeni i 5GHz dla każdego

Druga zapowiedź jest dość specyficzna i ciężko jej nie zaprezentować bez mocnej kąśliwości w stronę niebieskich. Dlatego najpierw podam suche fakty zaprezentowane przez Intela, a następnie ujawnię rąbek zakulisowych tajemnic.

Intel zapowiedział również nową serię HEDT, czyli serii wysokowydajnej, przeznaczonej głównie do pracy, jednak niższej niż seria serwerowa. Obecną generacją serii HEDT jest oczywiście Skylake-X, która pomimo wysokiej wydajności zbiera mieszane opinie ze względu na temperatury i pobór mocy. Zgodnie z planami Intela zastąpić ją ma rodzina Cascade Lake X z flagowym procesorem wyposażonym w 28 rdzeni i 56 wątków.

Nadchodząca  jednostka zaskoczyła wszystkich w trakcie trwania targów, szczególnie po prezentacji jej wydajności. Okazuje się, że nowy procesor jest w stanie osiągnąć stabilne 5GHz na wszystkich rdzeniach, co zaowocowało oszałamiającymi 7344 punktami w Cinebench, gdy i9 7980XE po OC na 4.2 GHz osiąga nieco ponad 4000 punktów. Różnica oszałamia.

Niestety Intel nie zaprezentował, w jaki sposób platforma była chłodzona, nie wspominając o wyglądzie. Wyręczyli go producenci płyt głównych. Zgodnie z ich danymi testowany procesor działał na platformie opartej o podstawkę LGA 3647, stosowaną obecnie do topowych serwerowych układów. Sądząc po ilości rdzeni, prezentowany procesor może być Xeonem Platinium 8180 z odblokowanym mnożnikiem i brakiem wsparcia dla pamięci ECC.

Kontrowersje, czyli wielka ściema

Przejdźmy jednak do prawdziwych kontrowersji. Początkowo część prasy sugerowała, że platforma testowa wyglądała tak:

Zauważyliście tę pustą przestrzeń na lewo od procesora? Cóż standardowo wiele płyt na LGA 3647 mieszczą aż dwa procesory, nie oznacza to, że HEDT dostanie taką możliwość, raczej po prostu jest to przerobiona płyta „na szybko”. Niestety Zgodnie z tym, co można dowiedzieć się z kanału LinusTechTips, powyższy build osiągnął jedynie 6000 punktów w Cinebench. Oznacza to, że na chłodzeniu wodnym nie osiągnięto 5GHz, na razie tajemnicą pozostanie wysokość zegarów, ale spokojnie można szacować w granice 4GHz.

Jak więc wyglądała faktyczna konfiguracja? Zobaczcie na zdjęcie udostępnione przez Tom’s Hardware:

Widoczny na zdjęciu „kabel” jest częścią zewnętrznego układu chłodzenia wyglądającego tak:

Wnętrze PC nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z tą samą jednostką, która była prezentowana przez Intela:

Ta biała skrzynka to tzw. „chiller” czyli, innymi słowy lodówka, zdolna schłodzić komponenty poniżej temperatury otoczenia. Mocniejszym chłodzeniem jest już tylko ciekły azot. Tak osiągnięte 5GHz jest jedynie marketingową papką, która gwarantuje dobrą reklamę dzięki majestatycznym nagłówkom na portalach technologicznych.

Wygląd samej płyty Gigabyte przygotowanej na prezentację również jest absurdalny:

Nad procesorem widzimy 32 fazy zasilania i 4 wejścia dla EPS 8 pin. Jest ona w stanie pochłonąć ponad 1200W. Nie jest żadną tajemnicą, że topowe jednostki i9 po oc potrafią pobrać ponad 700W przy 4.3GHz, a 28 rdzeni nawet przy 4GHz będzie zużywać ogromne ilości energii. Nad płytą można zobaczyć chłodzenie sekcji zasilania. Naprawdę tak ogromne, a z drugiej strony są nawet wentylatory. Ta płyta zdecydowanie nie należy do plastikowych zabawek z rynku mainstreamowego. Obecność aż 12 slotów RAM sugeruje, że wraz z nowymi HEDT możemy spodziewać się obsługi sześciu kanałowej pamięci obecnej już w Xeon Scalable.

Prezentacja 28 rdzeniowej jednostki jest panicznym ruchem Intela spowodowanym zapowiedzią 32 rdzeniowego procesora AMD, niebiescy stworzyli na szybko nową generację, przenosząc na HEDT procesory serwerowe. Zapłaczą ci, którzy posiadają Skylake X, którzy niestety chcąc posiadać mocniejszą jednostkę są zmuszeni do zakupu nowej platformy, gdzie jej cena z pewnością będzie poza granicami absurdu. Płyty pozwalające na OC 28 rdzeniowego potworka mogą kosztować nawet 1000 dolarów, natomiast sam procesor jest w stanie kosztować ponad 2000 dolarów. Do tego zasilacz co najmniej 1600W, jest całkiem tani :). Pozostaje mieć cień nadziei, że Intel będzie sprzedawał kolejną generację procesorów z lutowanym IHS. Plotki głoszą, że po konferencji AMD intel kazał schować zestawy oparte o 28 rdzeniowca…

źródła: Tom’s Hardware, Paul’s Hardware, GamerNexus

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Intel zapowiada 28 rdzeniowego potwora o zegarze 5GHz

zestawykomputerowe1

Czerwcowa aktualizacja zestawów komputerowych do gier