w ,

Intel Core i9 w płytach z chipsetem Z390

Dotychczasowe plotki o Cannon Lake

Od dawna słyszymy o ośmiordzeniowych procesorach Intela, które mają trafić na platformy dedykowane graczom i zwykłym użytkownikom. Do tej pory wszyscy sądzili, że będą należeć do rodziny i7. Problematyczność takiego nazewnictwa wynika z prawdopodobnego występowania przynajmniej dwóch wersji tych procesorów posiadających dwanaście lub osiemnaście wątków. Przecieki sugerowały również, że dwanaście wątków zostanie zaprezentowane jako i5, a to już powoduje jeszcze więcej zamieszania z prawdopodobną ofertą.

It’s over 9000

Serwis wccftech opublikował całkiem logiczne informacje jakoby najwydajniejsza jednostka, przeznaczona na socket 1151v2, została nazwana po prostu Intel Core i9 9900K, dodatkowo mielibyśmy i7 9700K z sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami. W przypadku i5 9600K ponownie będzie to sześć rdzeni i tyleż samo wątków.

Cisza na temat i3

Kwestią otwartą pozostaje rodzinę Core i3. Nawet z obecnych przecieków nic o nich nie wiadomo. Nadal jestem zdania, że jest duże prawdopodobieństwo pojawienia się tego procesora w wersji  4R/8W (RdzenieWątki) równolegle z 4R/4W. Byłyby to rewelacyjne procesory, które na długo pozwolą utrzymać Intelowi przewagę wydajnościową na rynku procesorów. Byłby to też kolejny krok do zakończenia pewnej epoki procesorów, w której przez lata cztery rdzenie wystarczały do wszystkiego.

Oczywiście nowa generacja będzie wspierać płyty oparte o chipsety: H310, B360, H370, oraz Z390 (ta pojawi się wraz z premierą Cannon Lake). Niestety Z270, przepraszam Z370, nie będzie wspierać oficjalnie żadnego procesora dziewiątej generacji.  Sam przeciek, choć wątpliwy źródłowo ma sens, jeżeli chodzi o nazewnictwo. Stworzenie marki dedykowanej dla HEDT, a potem przeniesienie jej na „cywilną” podstawkę jest bardzo chwytliwym marketingowo zabiegiem. Choć prawdopodobnie nie ma co liczyć na więcej niż 16 linii PCI-E w procesorze.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

intellogo

Intel Core i9 w płytach z chipsetem Z390

players unkown battlegrounds

Twórcy PUBG rezygnują z pozwu wobec Epic Games