w

Intel Core i9 w płytach z chipsetem Z390

Dotychczasowe plotki o Cannon Lake

 

Od dawna słyszymy o ośmiordzeniowych procesorach Intela, które mają trafić na platformy dedykowane graczom i zwykłym użytkownikom. Do tej pory wszyscy sądzili, że będą należeć do rodziny i7. Problematyczność takiego nazewnictwa wynika z prawdopodobnego występowania przynajmniej dwóch wersji tych procesorów posiadających dwanaście lub osiemnaście wątków. Przecieki sugerowały również, że dwanaście wątków zostanie zaprezentowane jako i5, a to już powoduje jeszcze więcej zamieszania z prawdopodobną ofertą.

 

It’s over 9000

 

Serwis wccftech opublikował całkiem logiczne informacje jakoby najwydajniejsza jednostka, przeznaczona na socket 1151v2, została nazwana po prostu Intel Core i9 9900K, dodatkowo mielibyśmy i7 9700K z sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami. W przypadku i5 9600K ponownie będzie to sześć rdzeni i tyleż samo wątków.

 

Cisza na temat i3

 

Kwestią otwartą pozostaje rodzinę Core i3. Nawet z obecnych przecieków nic o nich nie wiadomo. Nadal jestem zdania, że jest duże prawdopodobieństwo pojawienia się tego procesora w wersji  4R/8W (RdzenieWątki) równolegle z 4R/4W. Byłyby to rewelacyjne procesory, które na długo pozwolą utrzymać Intelowi przewagę wydajnościową na rynku procesorów. Byłby to też kolejny krok do zakończenia pewnej epoki procesorów, w której przez lata cztery rdzenie wystarczały do wszystkiego.

 

Oczywiście nowa generacja będzie wspierać płyty oparte o chipsety: H310, B360, H370, oraz Z390 (ta pojawi się wraz z premierą Cannon Lake). Niestety Z270, przepraszam Z370, nie będzie wspierać oficjalnie żadnego procesora dziewiątej generacji.  Sam przeciek, choć wątpliwy źródłowo ma sens, jeżeli chodzi o nazewnictwo. Stworzenie marki dedykowanej dla HEDT, a potem przeniesienie jej na „cywilną” podstawkę jest bardzo chwytliwym marketingowo zabiegiem. Choć prawdopodobnie nie ma co liczyć na więcej niż 16 linii PCI-E w procesorze.

Jakie jest twoje zdanie?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Prezes Intela, Brain Krzanich rezygnuje ze stanaowisko

Twórcy PUBG rezygnują z pozwu wobec Epic Games