O nowych procesorach Coffee Lake pisaliśmy niedawno, w celu podsumowania zebranych przecieków i faktów o nowej architekturze. Dziś, na kilka dni przed premierą nowych układów Intela, poznaliśmy prawdziwy powód braku kompatybilności między siódmą i ósmą generacją platform Intela.

Zgodnie ze znanym wcześniej stanowiskiem Intela wymóg nowych płyt głównych wynika ze wzrostu wymagań zasilania procesora. Mimo, że szczegółów tych zmian nie podano, branża zrozumiała, ze konieczne było przeprojektowanie sekcji zasilania. Zrodziło to również nowe kontrowersje, zwracające uwagę, że drogie płyty z chipsetem Z270 oraz Z370 posiadają bardzo solidną sekcję odpowiadającą za zasilanie procesora, więc w ich wypadku nie powinno być mowy o zbyt małej mocy. Dziś dzięki Twittowi Davida Shor wiemy, że niebieskim chodziło o zmiany w budowie zasilania socketu procesora, rozmieszczenie pinów pozostało bez zmian, zmieniono jednak ich funkcje. Zapasowe piny, które nie pełniły żadnej funkcji przemianowano na uziemienie oraz zasilanie. Poniżej prezentujemy dokładne zmiany ilościowe

Piny1151 Kaby Lake1151 Coffee Lake
Uziemienie377391
Zasilanie128146
Zapasowe4625

Oraz wygląd socketów:

 

W efekcie mamy do czynienia ze zmodyfikowaną podstawką procesora,  choć rozmieszczenie pinów nie zmieniło się. Możliwe, że Intel dość późno pracował nad Coffee Lake jako układy 6 rdzeniowe, przez co socket nie mógł być przygotowany z myślą o nowych procesorach.  W tym kontekście dziwi zachowanie niebieskich, który na własną szkodę nie poinformował dokładnie co znaczyły zmiany w zasilaniu, oraz nie zmienił nazwy socketu na np 1151v2. Pozwala to jednak mieć nadzieję, że Cannon Lake będzie działał na płytach opartych o chipset Z370. Z drugiej strony, po raz kolejny może być “niezbędne” dalsze modyfikacje podstawki w celu przekazania właściwej mocy dziewiątej generacji procesorów.

Z miłości do gier komputerowych pokochałem hardware, lubię wiedzieć co jak działa. Od lat obserwuje rynek sprzętu PC na podstawie czego wyciągam zwykle dość sceptyczne i mało popularne wnioski. Często wnikliwie porównuję wyniki wydajności sprzętu żeby zauważyć prawidłowości, które wszyscy starają się unikać.