w ,

Hyper Threading – jednak nie do końca super

Teoria

Zanim przejdę do rzeczy trochę „pogadam” o tym, czym w ogóle jest Hyper Threading. Jest to funkcja, która została opracowana i zaimplementowana do procesorów celem podniesienia wydajności w obliczeniach równoległych. Czyli mówiąc prostym językiem jest to podział jednego rdzenia na 2 wątki (procesory wirtualne) oraz rozdzielenie obciążenia między nimi. Jeżeli oczywiście jest tylko taka możliwość. Jak spora część różnych technologii ta także potrzebuje wspierania jej przez aplikacje a także system operacyjny pod kontrolą którego działa jednostka.

Wydajność, a bezpieczeństwo

W tym tygodniu mogliśmy przeczytać Theo de Raddt’a (programista i twórca wielu projektów), który wypowiedział się odnośnie dwóch bug’ów nazwanych Foreshadow (T1TF) i TLBleed. Nie są to jakieś małe błędy do zignorowania. Wymusiły one konieczność wyłączenia HT w procesorach Intela. Stwierdził, iż załagodzenie problemu będzie możliwe do osiągnięcia przez nowy mikrokod dla samego procesora oraz zaprogramowanie obejść. Niestety nawet po „łatkach” nie będzie to wystarczające, ponieważ to technologia sama w sobie jest realnym problemem. Ponieważ zezwala ona na udzielenie zasobów bez zabezpieczeń. Sam atak, a raczej sposób jego przeprowadzenia nie należy do najłatwiejszych w kwestii samego przeprowadzenia, ale „dla chcącego nic trudnego”. Trzeba pamiętać, że na wszystko jest sposób, wystarczy tylko odpowiednie podejście. Jednak jakby na to nie patrzeć, jawna furtka pozostaje otwarta dla wszystkich z zamiarami nie należącymi do najczystszych.

meltdown

Postawa niebieskich

Każdy, kto bardziej interesuje się tematem słyszał o „aferze” z Meltdown i Spectre. Gdy „dziury” w bezpieczeństwie wyszły na jaw spora grupa osób odwróciła się od Intela. W tym przypadku firma mówi, że wyłączanie technologii nie jest wymagane do poprawy bezpieczeństwa, a realnie nikt nie wie w jaki sposób mogą odbić się nowe błędy. Trzeba pamiętać, że do realnego ukazania jak Spectre może być groźne minęło 20 lat

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

NVidia RTX co wiemy przed premierą?

zalecane

Powracamy