w ,

xDxD

Huawei bez układu Kirin? – ARM zawiesza współpracę z chińskim gigantem

Został wymierzony kolejny cios w stronę Huawei’a. Jak podaje BBC, pracownikom ARM Holdings PLC narzucono polecenie zerwania wszelkich umów, kontraktów, zleceń i w konsekwencji wsparcia dla chińskiego giganta. Co to oznacza?

Słów kilka o ARM

Firma ARM Holding PLC ma siedzibę w Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do takich korporacji jak AMD czy Intel, ARM sprzedaje jedynie licencje na własne zaprojektowane architektury, nigdy nie produkując swoich własnych procesorów.

Co stracą Chińczycy?

Na ogół Huawei, a konkretnie jego własność, czyli firma HiSilicon produkuje własne układy scalone Kirin. Korzystają one jednak z licencji otrzymanych od ARM.  Na całe szczęście, firma ma „zapasy” na około 3 miesiące. Oznacza to, że Huawei, jak i HiSilicon mogą fabrykować przez ten okres produkty na starych licencjach.

Producent zapewniał, że nowe Honory 20 Pro wejdą na rynek bez żadnego kłopotu, jednak jak donosi xda-developers, smartfon napotkał problem z uzyskaniem oficjalnej certyfikacji Google.

Oprócz ubytku sprzętowego chińska korporacja straci także oprogramowanie, o czym można było czytać już w poprzednim artykule na ten temat. W skrócie Huawei nie będzie miał dostępu do żadnych produktów Google oraz Androida.

Co dalej?

Chińczycy już w marcu tego roku poinformowali nas, że pracuje nad autorskim systemem, który w razie potrzeby mógłby zostać wykorzystany i miałby zastąpić Androida. Od wczoraj wiemy, że aktualizacja mająca wprowadzić nowy system w zastępstwo za „zielonego robota” będzie wypuszczona jesienią. Według plotek, prace nad nową architekturą trwają od około 3 lat. Czy przez ten czas chiński gigant zdążył wykonać porządną robotę i stworzyć godnego następcę? Tego na ten moment nie wiemy, być może przekonamy się niedługo po wakacjach.

Subiektywnie

Przeciętni konsumenci zostali postawieni w dosyć… dziwnej sytuacji, gdyż w praktyce nie wiedzą czego się spodziewać. Nabywca, kupując sprzęt, nastawiony jest na przedstawioną mu specyfikację. Wydając pieniądze, zazwyczaj każdy wie co kupuje. Jeżeli Huawei nie zaskoczy pozytywnie, może on zostać zamieciony pod dywan przez społeczeństwo.   

Napisane przez Mateusz Szałkowski

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Konkurencja dla Xiaomi? Lenovo Z6 Youth Edition

Apple ponownie poprawiło klawiatury w MacBookach