w

Google Duplex, asystent głosowy, który może dzwonić za Ciebie

Wirtualni Asystenci

W ostatnich latach wielkie firmy technologiczne pracują nad asystentami głosowymi, którzy w teorii mają ułatwić nam życie. Ich poziom zaawansowania jest obecnie dość różny, przykładowo Apple, jako pierwsze wydało Siri, dziś już nie zachwyca możliwościami, bo na rynku są bardziej rozbudowane rozwiązania: Amazon Alexa oraz Google Assistant. Ten ostatni jest przez wielu uważany za najlepszego asystenta, choć dla nas nie ma to dużego znaczenia. W końcu żaden z nich nie wspiera języka polskiego.

Google Duplex, rewolucja w asystentach głosowych…

Choć czas wprowadzenia zaawansowanego polskojęzycznego asystenta głosowego wydaje się na ten moment pieśnią przyszłości, to warto poznać efekty prac nad nową technologią – Google Duplex. Jest to „nowy” asystent głosowy, oparty na sztucznej , pozwalająca na wykonywanie połączeń głosowych przez asystenta i dokonywanie rezerwacji, spotkań w imieniu użytkownika. Pierwszą myślą, wydaje się nam, że to nie może dobrze działać, ale:

Osobą zamawiającą był(a?) asystent(ka?) głosowy/a. Zwróćcie uwagę, na sposób wypowiadania się, pauzy, zwroty typu „umm”, osobiście nawet nie mogę wyjść z zaskoczenia jak bardzo zaawansowane jest to narzędzie. Zdolność do symulowania prawdziwej konwersacji i zachowań człowieka na prawdę zaskakuje. Czyżby Google było blisko milowego osiągnięcia – stworzenia AI zdolnego przejść test Turinga?  Chciałoby się powiedzieć, że to niemożliwe, że to ustawka, ale z drugiej strony, mam wątpliwość czy Google mogłoby sobie pozwolić na taką wkrętkę, w końcu rzeczywistość szybko zweryfikowałaby możliwości sztucznej inteligencji.

Sposoby zastosowania takiej technologii można tylko mnożyć. – zwykli użytkownicy zyskają darmową sekretarkę, która może wykonywać proste zadania odciążając nas samych. Finalnie to AI może mieć zastosowanie w dużo cięższych zadaniach – być swego rodzaju pierwszą linią kontaktu w call center, infolinii udzielając prostych odpowiedzi, porad. Nawet małe przedsiębiorstwa mogą na tym zyskać – np odwoływanie rezerwacji w restauracji z powodu np uszkodzenia instalacji elektrycznej. Zamiast wykonywać masowych połączeń do klientów wystarczy zlecić to asystentowi, który wykona zadanie zdecydowanie szybciej. Dodatkowo osoba po drugiej stronie, raczej nie zauważy, że rozmawia z „komputerem”.

Google Duplex prawdopodobnie stanie się częścią Google Asistant, może jako nowa wersja, może jako aktualizacja, na ten moment ciężko powiedzieć. Obecnie projekt jest na etapie przygotowywania do testów, które maja się odbyć już tego lata, choć samo wprowadzenie na rynek może zająć jeszcze kilka lat.

Tyle, że nie dla nas

Ja widzę tylko jeden problem. W Polsce zapewne zobaczymy to za kilka długich lat, bo algorytmy dla naszego języka muszą być niestety o wiele bardziej złożone, aby móc cieszyć się choć zbliżonym poziomem działania Duplexa. Może się, mylę, ale powątpiewam, czy zobaczymy tą AI w takiej formie w ogóle. Wynika to czysto z zawiłości naszego języka oraz ogromnego zainteresowania polską przez Google. Na koniec jeszcze kilka próbek:

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Google one

Google One, nowy dysk w chmurze

ZTE powróci na rynek USA?