w ,

Elektronika wkrótce będzie jeszcze droższa

Fatalne ceny komponentów

Ostanie lata, pomimo wielu pozytywnych na rynku pc, w tym przebudzenia AMD, zapewne zostaną zapamiętane niezbyt pozytywnie. Chodzi oczywiście o rosnące ceny pamięci RAM czy też drogich i trudno dostępnych kart graficznych. Wielu z was zapewne czeka na obniżki cen, aby móc kupić za ludzkie pieniądze upragnioną kartę graficzną. Choć portale zapewniają was, że wkrótce sytuacja powinna się poprawić to osobiście szczerze w to wątpię. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami możemy doświadczyć kolejnych podwyżek.

Wzrost cen wafli krzemowych

Możliwe ze spotkałeś się z pojęciem wafla krzemowego, upraszczając jest to okrągły, bardzo cienki plaster czystego krzemu, który po dalszej obróbce może stać się między innymi: mikroprocesorami, kośćmi RAM, procesorami, układami scalonymi. Innymi słowy jest jednym z podstawowych elementów służących do budowy praktycznie każdego sprzętu elektronicznego. SUMCO, czyli jeden z największych producentów wafli krzemowych odpowiadający aż za 60% światowych dostaw wafli już w listopadzie zapowiedział podwyżki cen na swoje produkty o 20% w 2018 roku, oraz kolejne w 2019, jest to poważny problem, ale na rynku są jeszcze inni gracze, którzy skorzystają na podwyżkach głównego gracza. Tak przynajmniej można było sądzić do tej pory, w ostatnich dniach GlobalWafers poinformowało, że również podnosi ceny wafli do 20% względem cen z 2017 roku.

Przyczyny

Wygląda na to, że podwyżki wynikają z niedoboru głownie 12 calowych wafli używanych do produkcji: procesorów, grafik oraz pamięci RAM. Drugim powodem jest ograniczenie strat wynikających z niestabilnego dolara. GlobalWafers ujawniło również, że na rok 2018 otrzymali zamówienia na wafle krzemowe wymagające pełnego działania wszystkich 16 fabryk nieustannie przez 365 dni. Szykuje się mała katastrofa. Niedobory wafli i jednoczesny wzrost zapotrzebowania na nie wynika z rosnącego rynku sprzętu elektronicznego. W ostatnich latach coraz więcej  sprzedaje się: smartfonów, laptopów, tzw. „internetu rzeczy” czyli smart urządzeń, kompletnych komputerów czy samych komponentów PC i co najistotniejsze kart graficznych wykorzystywanych masowo jako koparki kryptowalut.

Skutki

Podwyżki wafli krzemowych oznaczają, ze należy spodziewać się wzrostu cen wielu produktów: procesorów, kart graficznych, pamięci RAM (a już zaczynały nawet spadać), ale również urządzeń w nie wyposażonych: komputerów, laptopów, smartphone, tabletów itd. Jedynym pocieszeniem jest dość opóźniony wpływ podwyżek na ceny finalnych produktów. Możliwe że podwyżki pojawią się dopiero pod koniec obecnego roku.

Wydaje się, że zbliżamy się do punktu, w którym wzrosty cen zaczynają bardziej wpływać na końcowych producentów sprzętu niż na samych potencjalnych konsumentów. Chodzi o to, że zbyt duże wzrosty cen komponentów, niespecjalnie przekładają się na zyski dla producentów czy sklepów, ale przyczyniają się do spadku dochodów ze sprzedaży, konsekwencje mogą być nawet dużo poważniejsze niż się wydaje. Nie można zapominać o tykającej bombie kart graficznych, jeżeli nadchodząca generacja Nvidia Ampere okaże się być odpowiednio wydajniejsza przy niższym poborze mocy i odpowiedniej cenie może spowodować zalew tanich GPU pochodzących z koparek. Może to spowodować załamanie rynku gdzie kupno nowych kart graficznych będzie po prostu kompletnie nieopłacalne. Niestety w obecnej sytuacji można tylko bezradnie przyglądać się przyszłości. Ja tymczasem chyba kupię kilka kości RAM

Źródło: Digitimes

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Wafel z RAM

Czekasz na obniżki cen Kart Graficznych i pamięci RAM?

Nvidia logo

Zestawienie kart graficznych