w ,

Druga generacja Ryzen Threadripper z 32 rdzeniami

AMD Rusza na żniwa

W trakcie targów Computex w Taipei nie mogło zabraknąć prezentacji AMD, które pokazało naprawdę dużo. Dziś przedstawię największą rewelację, czyli 32 rdzeniowego Ryzena.

Seria Threadripper jest odpowiednikiem Intelowskiego HEDT w postaci Skylake-X. Wyróżnikiem produktów AMD jest zdecydowanie bardziej przystępna cena, niższe temperatury, jak i pobór mocy oraz zdecydowanie więcej linii PCI-E już w podstawowym modelu. Pierwsza generacja TR była wyprodukowana w 14 nm, a najpotężniejsza jednostka posiadała „jedynie” 16 rdzeni i 32 wątki.

Ryzen Threadripper+

Zapowiedziane procesory należą do rodziny Zen+ produkowanym w procesie 12nm. Nie jest to jednak druga generacja, a usprawnienie pierwszej, cierpiącej na wiele bolączek wieku dziecięcego: problemy ze stabilnością, kompatybilnością pamięci itd. Zwiększenie ilości wątków wynika z samej budowy procesora. Pierwsze Theadrippery posiadały cztery CCX-y (bloki sylikonowe z rdzeniami, jednego CCX-a można porównać Ryzenem 1700), ale dwa z nich były atrapami. Zmiana na prawdziwe CCX-y oznacza stworzenie 32 rdzeniowej jednostki.

Nowe procesory będą kompatybilne z płytami opartymi o chipset X399, choć w tych najtańszych raczej będzie ciężko o bezpieczne OC. Wraz z premierą Treadripperów+ pojawią się również dedykowane płyty główne oparte na bardziej przystosowanych do podkręcania nowej generacji. AMD utrzymuje, że TDP nowych „żniwiarzy” będzie wynosić maksymalnie 250W. Patrząc na konkurencję, możemy spodziewać się dość chłodnego procesora.

EPYC w przyszłym roku

W trakcie konferencji wspomniano również o procesorach serwerowych w 7nm, czyli drugiej generacji architektury ZEN. Obecna nazwa kodowa to ROME. Zastąpi on obecną generację EPYC już w 2019 roku. Oznacza to też, iż nie będzie EPYC opartych o ZEN+. Zaskakujące jest to, że już pod koniec tego roku planowane jest rozpoczęcie produkcji tych procesorów.

Tak oto prezentuje się jedna z najważniejszych zapowiedzi wyżej wymienionych targów, to właśnie przez nią Intel zmuszony był do ratowania pozycji zapowiedzią 28 rdzeniowego potwora o zegarze 5GHz, przy czym nie omieszkał ukryć trochę faktów.

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

zestawykomputerowe1

Czerwcowa aktualizacja zestawów komputerowych do gier

AMD logo

Układy graficzne w 7nm dla każdego