Czym jest Windows 10X i jak go przetestować?

Windows 10X to swego rodzaju oficjalna modyfikacja bardzo popularnego systemu Windows 10. Dedykowana jest urządzeniom posiadającym dwa ekrany, czy zwijane wyświetlacze. Microsoft zapowiadał, że to właśnie na nich jako pierwszy zadebiutuje system, ale ze względu na trudności w ich rozwoju (przykładowo nadchodzący Surface Neo), przesunięto publikację na rok 2021. Ostatecznie doprowadziło to do tego, że firma musiała skupić się na rozbudowie Windowsa 10X na urządzeniach z jednym ekranem. Jednak brzmi to bardzo futurystycznie i w związku z tym nasuwa się pytanie po co? Microsoft zauważył po prostu ogromne błędy w swoich systemach Windows Mobile i Windows Phone, jednak tym razem postanowił nie zwlekać tylko zacząć penetrować ten rynek jako pierwszy.

W ostatnim czasie mogliśmy też zauważyć jak Microsoft przebudowuje swoje aplikacje, aby zorganizować sobie mocne portfolio – przykładem niech będzie nowa odsłona przeglądarki Microsoft Edge. Była tworzona od nowa głównie po to, żeby ograniczyć liczbę ewentualnych problemów z Windowsem 10X. Nie jest to pierwszy „spinoff”, bo wcześniej obserwowaliśmy spektakularną porażkę Windowsa 8 RT. Tym razem przyłożono już do tego dużo więcej uwagi i prawdopodobnie wiele funkcji z Windowsa 10X pojawi się w aktualizacji do „zwykłej” dziesiątki. W dalszej części artykułu postaram się Wam przybliżyć przede wszystkim to, czego możemy spodziewać się po nim spodziewać oraz jak będzie można go wypróbować.

Optymalizacja dwóch ekranów

Jak już wspominałam we wstępie, jest to system dedykowany głównie urządzeniom z dwoma wyświetlaczami. W środowisku testowym (więcej o nim przeczytacie poniżej) można przenosić aplikacje Windows z ekranu na ekran.

Część optymalizacji dwóch ekranów znajduje się w interfejsie. Możemy przeciągać i upuszczać okna między ekranami, określić, gdzie ma się otwierać aplikacja, lub przeciągnąć aplikację na środek podwójnego ekranu i ustawić ją tak, aby obejmowała oba wyświetlacze.

Kontrolery aplikacji

Oprócz optymalizacji dwóch ekranów, Windows 10X będzie uruchamiał aplikacje i programy systemu Windows 10. Ponadto będą one działały w środowisku indywidualnego kontenera, co oznacza, że są odizolowane od systemu operacyjnego. Powinno to zwiększyć stabilność i zmniejszyć ryzyko przypadkowych awarii oraz poprawić bezpieczeństwo urządzenia.

Windows 10X- główny widok

Nowe menu Start, nowy pasek zadań oraz brak dynamicznych kafelków

Windows 10X ma świeże, można by powiedzieć lśniące menu Start. Zrzuty ekranu przedstawiające to menu pojawiły się w internecie już jakiś czas temu i otrzymały wiele pozytywnych opinii. Inną ważną zmianą jest to, że nie znajdziemy w nim już żadnych dynamicznych kafelków.

Dodano również nowy, adaptacyjny pasek zadań. Obejmuje on dwa ekrany (oczywiście, jeśli używasz Windowsa 10X na urządzeniu wyposażonym w taką ilość wyświetlaczy). Miłą odmianą jest to, że Centrum aplikacji znajduje się właśnie na pasku zadań, co zdecydowanie lepiej pasuje do systemu operacyjnego obsługującego urządzenia z dwoma ekranami. Można również ustawić bardziej tradycyjną lokalizację wyrównaną do lewej strony dla swoich aplikacji.

Nowe Centrum akcji

Centrum akcji w Windows 10 nie jest świetne, ale również nie jest złe, z pewnością po prostu brakuje mu funkcjonalności. Na szczęście w Windows 10X znajdziemy już odnowioną wersję. Oferuje ona kilka szybkich akcji, z naciskiem na wprowadzanie zmian bezpośrednio z panelu. Nowe Centrum akcji zawiera również funkcję dedykowaną dla dwóch ekranów w systemie, czyli Tryb tworzenia.

Kiedy je uruchomimy i przejdziemy w Tryb tworzenia, ekran obróci się o 90°, zmieniając jeden panel w klawiaturę ekranową. Tak, chodzi o to, że potrzebujemy do tego tylko jednego przycisku.

Ulepszony Windows Update

Microsoft obiecuje, że w Windows 10X aktualizacje będą przeprowadzane znacznie szybciej niż w Windows 10. Po prostu zostaną one po cichu przygotowane i zainstalowane w tle, zanim będzie trzeba uruchomić ponownie system. Proces ten jest podobny do tego w Chromebooku. Mam nadzieje, że Microsoft wprowadzi to rozwiązanie również w systemie Windows 10.

Windows 10X - widok urządzenia

Jak przetestować Windows 10X?

Możemy to zrobić przy użyciu odpowiedniego emulatora. Należy pamiętać, że prace nad systemem ciągle trwają, a wersje zapoznawcze są przeznaczone głównie dla programistów, aby mogli oni zapewnić zgodność aplikacji. Oczywiście nie powinno nikogo zdziwić występowanie różnych błędów, awarii itp.

Zainstaluj emulator firmy Microsoft

Podstawową rzeczą, którą musisz zrobić to zainstalować emulator producenta. Jest on dostępny za darmo w Microsoft Store.

Otwórz sklep za pomocą powyższego łącza, wybierz opcję POBIERZ i czekaj, aż instalacja dobiegnie końca.

Pobierz obraz emulatora Windows 10X

Teraz musisz otworzyć pobrany plik. Emulator automatycznie zacznie skanowanie w poszukiwaniu najnowszej wersji zapoznawczej w Microsoft Store. Gdy zakończy poszukiwanie, wybierz ją i kliknij ZAINSTALUJ. Tutaj musisz podać hasło do swojego konta Microsoft, aby potwierdzić pobranie i zaakceptować umowę EULA. Następnie rozpocznie się pobieranie.

Sprawdź, czy zainstalowano Hyper-V

Przed naciśnięciem przycisku START upewnij się, że funkcja Windows Hyper-V jest włączona.

Najpierw musisz otworzyć menu Start, znaleźć w pasku wyszukiwania Wiersz poleceń i uruchomić go jako administrator. Następnie wprowadź następujący tekst:

systeminfo.exe

Przewiń w dół i znajdź sekcję Wymagania Hyper-V. Jeśli wymagania są poprawne, możesz przejść do następnej sekcji, # 4. Natomiast jeśli nie, to kontynuuj czytanie tej sekcji, aby zainstalować Hyper-V.

Najłatwiejszym sposobem upewnienia się, że instalacja przebiegła pomyślnie, jest użycie programu PowerShell. Istnieje również opcja instalacji Hyper-V przy użyciu funkcji systemu Windows, ale nie zawsze działa poprawnie.

Wpisz PowerShell w pasku wyszukiwania w menu Start, kliknij prawym przyciskiem myszy Najlepsze dopasowanie u góry i uruchom aplikację jako administrator. Następnie wprowadź tekst:

DISM / Online / Enable-Feature / All / FeatureName: Microsoft-Hyper-V.

Po pomyślnym wykonaniu polecenia zapisz i uruchom ponownie. Dzięki temu opcje Hyper-V znajdziesz teraz w menu Start.

Uruchom emulator Windows 10X

Po zainstalowaniu funkcji Hyper-V można już uruchomić kompilację Windowsa 10X w emulatorze Microsoft. Musisz wybrać wersję zapoznawczą i nacisnąć START. Teraz zobaczysz konfigurację smartfona z dwoma ekranami, a następnie obracające się kule wskazujące, że system się uruchamia. W tym momencie powinniśmy już swobodnie zacząć poznawać system.

Windows 10X-Emulator

Czy Windows 10X zastąpi Windows 10?

Poprawna odpowiedź na to pytanie z pewnością od razu pojawiła się w głowach wielu z Was. Otóż nie, obecnie nie ma szans, aby Windows 10X zastąpił Windowsa 10. Jednak dobrze byłoby zobaczyć niektóre funkcje z tego systemu takie jak upiększone Menu Start oraz usprawniony proces aktualizacji.

Windows 10X - urządzenia

Źródło: MakeUseOf