w

MądreMądre

Czarny Messenger publicznie dostępny!

Jeszcze w październiku zeszłego roku zarząd Facebooka zapowiedział aktualizację wprowadzającą czarny motyw do swojego komunikatora. Dzisiaj stała się ona dostępna dla wszystkich, jednak sam motyw trzeba odpowiednio włączyć.

Jednak nie do końca nowe?

Sam Messenger z ciemnym motywem był już dostępny jakiś czas. Jednak uruchomienie go nie było takie łatwe na urządzeniach z Androidem i niemożliwe na tych z systemem iOS. Konieczne było posiadanie zrootowanego smartfona oraz użycie terminala, aby dostać się do ukrytych ustawień. Sprawiało to, że mało osób o tym wiedziało, a jeszcze mniej włączyło. 

Stań po stronie ciemności

Dzisiaj wypuszczona aktualizacja dała możliwość włączenia czarnego koloru bez wychodzenia z aplikacji. Nie znajdziemy jednak go w ustawieniach. Żeby opcja się pojawiła trzeba komuś wysłać emotikonę księżyca (), a następnie parokrotnie w nią kliknąć. Pojawi nam się powiadomienie, że znaleźliśmy tryb ciemny, który jest dostępny w ustawieniach.

Po przejściu do ustawień i próbie włączenia wyskoczy nam kolejna informacja. Mówi ona, że prace dalej trwają i w niektórych miejscach wciąż może być biel. Jak na razie zauważyłem to tylko w liście członków konwersacji, co uważam za niezły wynik jak na pierwszą publiczną wersję.

Ważna aktualizacja czy mała zmiana?

Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu. Mi bardzo zależało na tej możliwości od dłuższego czasu. Jedyne czego żałuję, to czerń zamiast szarości. Nie miałbym nic przeciwko pojawieniu się za jakiś czas kolejnej, właśnie szarej wersji.

Kolor czarny ma jednak dużą przewagę na urządzeniach z ekranami w technologii OLED. Wynika to z tego, że te wyświetlacze mają wyłączane piksele zamiast wyświetlania koloru czarnego, co pozwala zaoszczędzić baterię.

Ciemny motyw jest też przydatny przy używaniu telefonu w nocy, ponieważ nie bije tak w oczy. Myślę, że aktualizacja warta jest własnoręcznego sprawdzenia. W końcu zawsze można wrócić do jasnej wersji, a w określonych przypadkach czerń może okazać się niezastąpiona.

Napisane przez Filip Bryłka

Technologią interesuję się od paru lat. Staram się jednak nie ograniczać do tylko jednej dziedziny. Dodatkowo bardzo lubię astronomię oraz astrofizykę. Spoglądanie się w gwiazdy bezpośrednio łączy się z moimi skłonnościami do filozofowania.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Średniak z wysuwaną kamerką?

NVIDIA-Turing RTX logo

Nvidia GTX 1660 – nowe informacje