w ,

Cinebench R20 – nowa wersja popularnego benchmarka

Cinebench – znany tester procesorów

Cinebench jest jedną z najpopularniejszych aplikacji testujących wydajność procesora. Jego działanie jest dość proste – procesor ma za zadanie wygenerować (wyrenderować) obraz. Proces ten może zostać wykonany za pomocą jednego lub wszelkich dostępnych wątków.

Popularność aplikacji wynika z kilku elementów: szybkości wykonania testu oraz jego prostoty. W opinii wielu Cinebench uznawany jest za najbardziej wiarygodny sposób na sprawdzenie wydajności sprzętu.

Cinebench R20 co nowego

W wersji R20 wprowadzono dość znaczące zmiany w samym silniku renderującym. Maxcon, czyli twórcy oprogramowania, zapewniają, że potrzeba aż 8x więcej mocy obliczeniowej w renderowaniu obrazu.

Wraz z nową wersją benchmarka zintegrowano technologię Intel Embree raytracing oraz bliżej nieokreślone technologie nowych procesorów Intela i AMD. Ma to zapewnić dwa razy szybsze renderowanie sceny na tym samym sprzęcie.

Ważną zmianą jest pozbawienie aplikacji testowania GPU, tak w R15, jest taka możliwość, choć raczej nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem.

Nowa aplikacja to również wzrost minimalnych wymagań sprzętowych:

PC

System – Window7 SP1 64-bit lub wyższy
Procesor – Intel lub AMD w wersji 64-bit z SSE3
RAM – 4GB

MAC

MAC OS10.11.6 lub wyższy
Intel 64-bit

4 GB

Z powodu dość głębokich zmian w działaniu procedury testowej wyniki Cinebench R20 nie mogą być porównywane z poprzednimi wersjami.

Subiektywnie

Cinebench potrzebował aktualizacji – pojawienie się procesorów z 64 wątkami pokazało słabości w oddaniu prawidłowej wydajności. Ruch w kierunku poprawy działania aplikacji jest zdecydowanie słuszny i to jest ciężko kwestionować.

Spore wątpliwości można mieć co do zastosowania Intel Embree raytracing, który może wpłynąć na wyższe wyniki procesorów niebieskich. To tylko luźna hipoteza, ale Wystarczy poczekać, aż testerzy sprzętowi opublikują wyniki benchmarków z udziałem Ryzenów i Inteli 8 lub 9 generacji. Wtedy będzie wiadome, czy Cinbebench R20 prawidłowo ocenia wydajność.

Aplikacja jest już dostępna do pobrania ze sklepu Microsoftu

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

NVIDIA-Turing RTX logo

Nvidia GTX 1660 – nowe informacje

Coraz bliżej do premiery Redmi 7