w ,

Ceny kart graficznych ponownie wyższe

Braki kart graficznych

Jak wiecie, ceny kart graficznych od początku roku idą w górę. Jeszcze na począktu roku można było liczyć, że to wzrosty cen spowodowane brakami poświątecznymi. Teraz niestety nie ma wątpliwości. Ceny kart graficznych poszybowały w górę i tak naprawdę nie wiadomo kiedy sytuacja się poprawi. Wszystko przez rosnącą popularność koparek. Znowu.

Co poszło w górę

Jeżeli chodzi o produkty AMD – Vegi stały się praktycznie nie do zdobycia, ostatnie sztuki schodzą po astronomicznych 4000 zł Ceny RX Vega wynikają nie tylko z wysokiej wydajności w kopaniu kryptowalut, ale również z dość skromnej produkcji rdzeni. Znane RXy 570 i 580 od momentu boomu na koparki nigdy nie powróciły do swoich cen. Obecnie nawet kupno RX 570 to wydatek przeszło 1600 zł, podobnie jest z RX 580. W przypadku kart Nvidii nie jest lepiej. GTX 1060 6 GB jest dostępna w cenach przekraczających 1600 zł, a zakup GTXy 1070, 1070Ti, 1080 to wydatek przeszło 2,5 tysiąca złotych.

Co dalej

Sytuacja jest tragiczna, o ile w przypadku kart AMD nie można mieć żadnej nadziei, poza wielkim krachem na rynku kryptowalut, o tyle w przypadku Nvidii można liczyć na wzrost produkcji, który pokryłby braki rynkowe. Niestety, jak donosi computerbase.de, zieloni powoli chcą wygaszać produkcję większości modeli z rodziny Pascal ze względu na przygotowanie miejsca pod premierę nowych kart graficznych Ampere, które prawdopodobnie pojawią się w trzecim kwartale tego roku  Teoretycznie wzrost zapotrzebowania może skłonić Nvidię do zmiany strategii produkcyjnej, choć premiera nowych kart niekoniecznie okaże się wybawieniem dla graczy. Większa wydajność oznacza również większe zainteresowanie górników, a typowa ograniczona dostępność przy premierze może prowadzić do windowania cen. W efekcie wnioskowanie o poprawie sytuacji w marcu może być tylko sytuacją przejściową przed kolejną falą górników, którzy wymienią swoje stare koparki.

W tak ciężkiej sytuacji trzeba zastosować właściwe środki. W ciągu kilku dni powinno pojawić się zestawienie GTX 1060 – z danymi o każdym typie chłodzenia i z linkami do sklepów, w których w ogóle da się je kupić. Dodatkowo powstanie zestawienie polecanych gotowców – to obecnie jedyny sensowny sposób na zdobycie dobrego sprzętu w okazyjnej cenie. Przynajmniej tyle można na ten moment zrobić

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

AMD RYZEN

Obniżki cen procesorów AMD Ryzen

Sasmung-GDDR6

Produkcja pamięci GDDR6 wystartowała