Premiera Intel Coffee Lake

Jak zapewne wiecie, nowe procesory Intel Coffee Lake okazały się dużym sukcesem. Po latach stagnacji zdecydowanie wzrosła wydajność procesorów. Nie obyło się bez zgrzytów. Wśród nich był brak kompatybilności płyt z chipsetem Z270 z nowymi Coffee Lake. Intel zapewniał o technicznej konieczności takiego zabiegu. Możliwe, że to jednak zasłona dymna.

i7 8700K i Z270, jednak możliwe

Andrew Wu, jeden z pracowników ASUS udzielił wywiadu dla portalu bit-tech poruszono temat nowych procesorów Intel. Potwierdził on, coś o czym do tej pory tylko spekulowano. Technicznie nie ma żadnych przeciwwskazań aby uruchomić procesory Coffee Lake na starszych płytach głównych.  Według niego wystarczy zaktualizować Menagment Engine oraz bios, aby uzyskać wsteczną kompatybilność. Wu jest zdania, że zmiany w systemie zasilania podstawki procesora są zbyt małe aby taka operacja była niemożliwa. Przedstawiciel Asusa wyraził również dobrą wolę w ewentualnym wsparciu firmy w aktualizacji starszych płyt. To jednak jest mało realne, gdyż ostatnie zdanie należy do Intela, który już skreślił  poprzednią generację.

Zgodnie ze sławami Wu, zmiany w pinach nieaktywnych na zasilające jest możliwe umieszczenie jednostek o większej ilości rdzeni. Czy to oznacza ze Intel skreślił płyty ze starszym chipsetem na rzecz możliwości umieszczenia w Z370 nie tylko Coffee Lake ale również Cannon Lake? Odpowiedź na to to czysta spekulacja.

 

źródło: Bit-tech

Z miłości do gier komputerowych pokochałem hardware, lubię wiedzieć co jak działa. Od lat obserwuje rynek sprzętu PC na podstawie czego wyciągam zwykle dość sceptyczne i mało popularne wnioski. Często wnikliwie porównuję wyniki wydajności sprzętu żeby zauważyć prawidłowości, które wszyscy starają się unikać.