w ,

ASRock wkracza na rynek kart graficznych.

ASRock

To jeden z głównych producentów płyt głównych, który nawet w naszym kraju zyskał dość dużą popularność. Kiedyś firma była częścią Asusa, ale dzięki rosnącej jakości produktowej i bardzo atrakcyjnym cenom udało mu się osiągnąć niezależność. Od kilku lat ASRock jest więc samodzielną firmą, zajmującą się głównie produkcją płyt głównych. Niedługo do swojego portfolio dopisze karty graficzne.

Tajemniczy teaser

Kilka dni temu ASRock na swoim kanale na YouTube zamieścił teaser nadchodzącej serii kart graficznych własnej produkcji – ASRock Phantom Gaming. Nie jest jasne czyje rdzenie znajdą się w nowych GPU. Plotki krążące po sieci sugerują jednak AMD, co ma wynikać z ogromnej popularności płyt ASRock przeznaczonych do kopania. Innymi słowy, ASRock chce również uszczknąć coś z tortu schodzących na pniu RXów służących do kopania. To całkiem słuszna teoria, tyle że zainteresowanie budowaniem koparek bardzo mocno spadło w ostatnich miesiącach. Prawdopodobnie po prostu chodzi o poszerzenie oferty ASRock.

Sam teaser prezentuję się następująco:

Z tak enigmatycznych ciężko wyciągnąć wiadomości poza tym:

Ogólny zarys karty przypomina niektóre produkty Yestona – producenta kart graficznych AMD na rynek azjatycki. Choć uczciwie przyznaję – to subiektywne wrażenie, ale naturalne wydaje się wykorzystanie doświadczenia innych producentów kart graficznych w początkowych seriach. Choć możliwe, że ASRock całkowicie samodzielnie opracuje chłodzenie dla karty. Trzeba jednak rozumieć, że wielu producentów kart graficznych korzysta z chłodzeń firm trzecich. Przykładowo rozwiązania Palita chętnie były i nadal są stosowane w kartach takich marek jak PNY czy Gainward.

Czerwień czy zieleń na pudełkach?

Bardzo cieszy pojawienie się nowego gracza na rynku kart graficznych, choć szczerze, jeżeli ASRock będzie produkował modele oparte o rdzenie Nvidii to nie będzie to zbyt interesujące. Chodzi o to, że już obecnie jest ogromne zatrzęsienie marek z zielonym logo, pojawienie się kolejnej serii kart niewiele zmieni – wątpliwe aby jakością przebić najlepsze chłodzenia, a ekonomiczne produkty są kojarzone z Palitem. Nie bardzo wiadomo gdzie Tajwańczycy mieliby więc powalczyć. W przypadku GPU z rdzeniami AMD w Europie mamy jedynie kilku producentów: Sapphire, XFX, Asus, Gigabyte, MSI. Pojawienie się jeszcze jednej firmy byłoby korzystne dla klienta końcowego, można teoretycznie też liczyć na bardzo opłacalne produkty, oczywiście jeżeli RXy wróciłyby do cen z kwietnia 2017 roku.

Nie wiadomo kompletnie nic na temat premiery kart, jeżeli pojawią się bardziej konkretne informacje, z pewnością zostaniecie o tym poinformowani!

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

AMD RYZEN

Amd Ryzen 2700X i 2600X czy warto

Prezentacja płyt Asusa z chipsetem H310, H370 oraz B360