w ,

ASRock RX Phantom Gaming wkrótce dostępny, ale nie w Europie?

Wielkie nagłówki

AMD może blokować sprzedaż kart graficznych z serii ASRock Phantom w wielu regionach, również w Europie. Takie nagłówki mogliście znaleźć na wielu portalach, ale jest to tylko część całej historii opartej na faktach, tyle ze z niewłaściwymi spekulacjami.

Ograniczona dostępność, plotki ploteczki

ASRock, który głownie zajmuje się produkcją płyt głównych w marcu ogłosiła, że nawiązała współprace z AMD, w celu stworzenia nowej linii produktowej – kart graficznych, jednak bez możliwości pełnej ekspansji na wszystkie rynki. O sprawie świat usłyszał dzięki niemieckojęzycznej wersji portalu Toms Hardware. Na łamach tej strony można przeczytać, że zgodnie z oficjalnym stanowiskiem ASRock będzie sprzedawał swoje karty min. w Ameryce Południowej,  Rosji, Australii, Japonii, USA. Z dystrybucji mają być wyłączone: Europa, Chiny, Tajwan, Honkong. Przyczyną wyboru takich a nie innych regionów ma mieć związek z obustronnymi umowami z kanałami dostaw, sprzedaży.

Jak mówią plotki; przez to że w Europie już funkcjonują marki skupiające się jedynie na sprzedaży kart AMD co mogłoby powodować zbyt dużą i niepotrzebną „wewnętrzną” konkurencję. Czerwonym ma zależeć na wzmocnieniu pozycji na mniej różnorodnych rynkach. Inne źródła sugerują, że AMD chce ograniczyć sprzedaż kart w na wybranych rynkach, co jest spowodowane ograniczoną ogólną dostępnością kart.

Realna dostępność Radeonów od ASRocka w Europie

Brzmi sensownie. tyle że nie do końca prawdziwie. W końcu na starym kontynencie nie zostało już zbyt wiele marek tworzących tylko grafiki AMD. Cała sprawa brzmi dość dziwnie i bezsensownie. Na szczeście dziś poznaliśmy sensowną odpowiedź dlaczego ASRock nie sprzedaje kart graficznych w Europie.

Forbes(anglojęzyczny) opublikował dziś artykuł w którym wyjaśnia motywy ograniczonej sprzedaży opierając się na swoim kontakcie w Europejskim oddziale ASRocka. Zgodnie z jego relacją Tajwańczycy dołączają do produkcji kart graficznych wiedząc dobrze, jak popularne jest teraz kopanie kryptowalut ( no to sie trochę spóźnili). ASRock w Europie zdecydował się nie sprzedawać swoich „fantomów” komercyjnie, czyli nie pojawią się w sklepach, w których mógłby je kupić zwykły klient. Są one przeznaczone dla kopaczy i na użytek przemysłowy. Minimalna ilość zamówienia wynosi 500 sztuk.

Po pierwsze nie spekuluj

Cóż. To chyba tyle w temacie. Ja się chyba nie znam na kopaniu, ale z tego co mi wiadomo górnicy obecnie pozbywają się swoich kart graficznych – co było pewne od stycznia. Tak ceny wtedy były wysokie, ale to wina ogólnych braków na rynku pierwotnym, który uderzył w Polskę z dużym opóźnieniem. Obecnie nawet masowe kopanie się nie opłaca, a jeżeli nawet – przestanie za kilka miesięcy, gdy na rynku pojawią się sprzęty ASIC dedykowane do kopania niektórych popularnych kryptowalut, a może to ja czegoś nie rozumiem.

W moim odczuciu ASRock spóźnił się z premierą kart do kopania o jakieś pół roku. Może w tym jest jakaś taktyka – w końcu nawet mi ASRock kojarzy się z dość solidnymi płytami, których największym atutem jest opłacalność względem konkurencji a przy marżach sklepowych raczej tego wrażenia w przypadku kart nie powtórzą. Wtedy rodzi się jednak pytanie: „Z jakiego powodu Phantom Gaming ma być sprzedawany w USA? Możliwe, ze kiedyś zrozumiemy.

źródła: tomshardware, forbes

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Nvidia jensen huang logo

Zapowiedź kart Nvidia Turing: GTX 1170 i GTX 1180

Nvidia jensen huang logo

Nvidia: GPP ogniem i mieczem w konkurencje.