w ,

AMD ZEN 3 – plotka o wydajności

Od premiery procesorów Ryzen trzeciej generacji minęło już kilka miesięcy. Powoli zaczynają już pojawiać się pierwsze plotki i informacji na temat nadchodzącej architektury ZEN 3.

ZEN 3

Cały projekt owej architektury został już skończony. Faktem jest, iż najnowsze CPU mają zostać wykonane w 7nm+ procesie litograficznym. Standardowo fabryką, która je wyprodukuje, będzie TSMC. Nadchodzące Ryzen’y zostaną ostatnią serią procesorów, wykorzystujących podstawkę AM4.

Nowością w tych CPU ma być niepodzielny CCX. Po ostatniej konferencji EPYC w Wielkiej Brytanii wiemy, że na 8 rdzeni będzie przypadać 32 MB+ pamięci cache L3. Spowoduje to zmniejszenie opóźnień cache’u, wyższe IPC oraz zegary rdzeni.

Jak podaje RedGamingTech, Ryzen 4000 mają przynieść wydajność nie mniejszą niż 8% od starszej serii. Bazując na tych informacjach, można stwierdzić, że taktowanie ZEN 3 względem ZEN 2 będzie o około 200-300 MHz wyższe.

Może to wpłynąć niezbyt korzystne dla samego Intel’a, który w niedalekiej przyszłości ma wydać dziesiątą generację procesorów, czyli „Comet Lake”. Oczywistą kwestią jest również podtrzymanie SMT-2 (SMT – wsparcie x wątków dla jednego rdzenia). Pojawienie się SMT-4 brzmi mało prawdopodobnie.

Wnioskując po dotychczasowej sprzedaży, mam wielką nadzieję, że najnowsze procesory AMD dobrze zaprezentują się na rynku IT.

Premiera

Jeśli chodzi on premierę procesorów, to nie trzeba tutaj nadmiernie zmyślać. Debiut najnowszych procesorów AMD nastąpi najprawdopodobniej w trzecim kwartale kolejnego roku.

Źródło: Wccftech.com

Battlefield V Ray Tracing Water Reflection ™

Ray Tracing w kartach AMD jeszcze w tym roku?

Asystent Google – nowy wygląd ustawiania przypomnień