w ,

AMD Ryzen Threadripper 2950X już tu jest!

Nowy Threadripper – słów kilka

Zanim zacznę rozpisywać się czym jest nowy Theadripper jednym z przedstawicieli kolejnej generacji wielordzeniowych jednostek „czerwonych” warto w ogóle wspomnieć czym jest cała rodzina Threadripper. W największym skrócie można powiedzieć o niej jako o procesorach z wysokiej półki, tak zwany „HEDT”. Jak już wyżej wspomniałem są to bardzo wydajne jednostki wielordzeniowe, a zarazem wielowątkowe. Takiego procesora nie uruchomimy na zwykłej płycie pod socket AM4.

Z uwagi na wymagania Threadripperów, między innymi ich rozmiary oraz „prądożerność” „czerwoni” stworzyli oddzielną platformę na swoje najmocniejsze konsumenckie jednostki opartą o chipset X399 i socket TR4. Za wydajnością idzie oczywiście w parze cena. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany zakupem „sensownej” płyty pod tak mocny procesor będzie zmuszony zapłacić sporo ponad 1000 zł. Jeżeli chodzi o zastosowanie, to kupowanie tak wydajnego procesora do gier nie ma sensu. Szczególnie, że są tytuły, które nie działają na tych jednostkach bez wyłączania rdzeni. Komputery składane w oparciu o TR4 służą z reguły do skomplikowanych wielordzeniowych obliczeń lub przykładowo renderowania wirtualnych spacerów po muzeach.

AMD Ryzen Threadripper 2

Obecnie nowy Threadripper to druga generacja procesorów ze „stajni” czerwonych, które celują w najwyższą półkę cenową. Patrząc przez pryzmat zwykłego konsumenta, produkty te zostały bardzo ciepło przyjęta. W tym miejscu trzeba napomknąć, że nie uświadczymy tutaj tak zwanego „gluta” (czyli pasty termoprzewodzącej położnej na gołych rdzeniach CPU), ponieważ zintegrowany rozpraszacz ciepła (Integrated Heat Spreader -IHS) jest bezpośrednio przylutowany do rdzenia procesora. Kolejna generacja Ryzen Threadripper została stworzona w 12nm procesie technologicznym. Przekłada się to na kilka różnic w porównaniu do poprzedników. Między innymi są to wyższe zegary od razu po wyjęciu z pudełka lub lepsze możliwości OC.

2950X 

Jak pisałem wyżej 2950X został stworzony w litografii 12nm. Procesor wyposażony jest w 16 rdzeni i 32 wątki, co z pewnością przełoży się na wydajność w obliczeniach multi core i szeroko pojętym multitaskingu. Zegary jednego z nowych przedstawicieli kolejnej generacji będą oscylować w okolicach 3,5 GHz bazowo oraz 4,4 GHz w trybie boost. Przekłada się to na TDP, które zostało wyznaczone na 180W. Jak na procesor z tak wysokiego segmentu przestało doświadczymy tu 60 linii PCI. Nie jest to najmocniejszy przedstawiciel, ale należy do grupy  „tańszych” (800$), ponieważ 2970WX i 2990WX kosztują kolejno 1299$ i 1799$.

Napisane przez Bartosz Batkowski

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Wyciekły specyfikacje LG V40 ThinQ