w ,

AMD Radeon Navi: pierwsze przeciekiOstatnio wspominałem o nowych procesorach AMD Ryzen serii 3000, które zgonie z przeciekami będą posiadały więcej rdzeni i taktowania nadwe do 5.1GHz.

Źródłem tych przecieków był kanał YouTube AdoredTV. Na końcu przecieku o nadchodzących Ryzenach ujawnił rzekome informacje o nadchodzących Radeonach bazujących na architekturze Navi. Poniżej prezentuję grafiki z tego materiału:

To tyle w temacie przecieku. Navi 10 będzie najwydajniejszym układem a a Navi 12 to najsłabszy rdzeń, do układów mobilnych ma trafić min. Navi 20 Wszystko co warto wiedzieć o przecieku widać na zdjęciach.

Ocena przecieku

Interesujące jest kontynuowanie taktyki upodabniania nazewnictwa względem konkurencji. Tym razem oczywiście ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że RXy mają przypominać RTXy, co może zachęcić do zakupu mniej obeznane osoby. 

Ciężko odnosić się do takiego przecieku, gdy informacji potwierdzających źródło nie ma a sam przeciek wydaje się być nawet jeszcze bardziej sensacyjny.

Większość nie wierzy w taką wydajność z kilku powodów. AMD w kartach zawsze zapowiada „cuda na kiju” a kończy się jak kończy. W ostatnich latach przywykliśmy do nieznacznego skoku wydajności w tej samej półce cenowe. Osoby pamiętające rynek kart sprzed 10 lat jednak wiedzą, że z generacji na generację można było ogromną przepaść w możliwościach kart. Z tego powodu wiele starszych modeli dziś nadal można zaliczyć do świetnych kart.

Czy to się opłaca

To, co najbardziej szokuje to stosunek ceny do wydajności. RX 3080 o wydajności na poziomie podkręconego GTX 1080 kosztujący w przeliczeniu na złotówki około 1000 zł, a z VAT około 1250 zł jest zbyt piękny wręcz nieprawdopodobny.

Sprzedaż kart w takich kwotach, gdy Nvidia życzy za swoje produkty dużo więcej jest biznesowo całkowicie nieopłacalne, a AMD zawsze wyceniało produkty adekwatnie do oferty konkurencji. 250$ za flagowy produkt na poziomie wydajności kart za 2000 zł? To nie ma sensu.

Realność tych kwot wystarczy zamknąć stwierdzeniem, że producent dokonuje finalnej wyceny tuż przed premierą wykorzystując aktualną sytuację rynkową. Bardziej uwierzę, że podane kwoty są minimalne w której zawierają się wszelkie koszty, co miałoby dużo więcej sensu.

Subiektywnie

Wiecie, w czasie gdy GTX 1060 przestaje być już dobrą kartą do grania na wysokich 60FPS brakuje alternatyw. RX580 czy RX590 też nie są rozwiązaniem. Mimo wszystko wyczekuje się, czegoś lepszego. Przeciek nowych RXów jest jednak miodem na uszy i rewelacyjnym spełnieniem oczekiwań.

Odrzucając jednak życzeniowe myślenie, bardzo mocno powątpiewam w realność przecieków. osobiście uważam, że jeżeli nawet AMD udało się prawie dogonić Nvidię, to ceny i tak będą zdecydowanie wyższe. z drugiej strony czy ktoś się pogniewa za tak wydajnego RX 3080 w cenie np 1700 zł? Gdyby RX 3070 okazał się wydajnościowo równy Vedze 56 i kosztował dajmy na to 1300 zł? Ktoś by narzekał?

Jeżeli wydajność będzie podoba a ceny wyższe o 50-60% możemy spodziewać się i tak ogromnego sukcesu. Pozostaje tylko pytanie o zapotrzebowanie RXów na prąd. Mam nadzieję że 7nm poprawi znacząco wydajność. No i co z GTX 2060, GTX 2050/Ti, to od ich wydajności i cen będzie zależał sukces AMD navi.

Napisane przez Piotr Siekierko

Coś o mnie? Cóż, a jestem sobie twórcą zalecane.pl. Lubię projektowanie zestawów i kompleksowe doradztwo sprzętowe.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Vegas pro 15 w promocji

iChill X3 JeckyLL od Inno3D