AMD
w

AMD odpuszcza APU jeszcze bardziej

Ale o których APU mowa?

 

Anandatech na łamach swojej strony poinformowało, że AMD planuje porzucić wsparcie dla Bristol Ridge. Wspomniana rodzina procesorów bazuje na rdzeniach Excavator, czyli ostatniej generacji zgodnej z podstawką FM2, tak stare „dobre” buldożery. Wiele osób decydowało się na zakup tych urządzeń, jako swoista platforma startowa przed premierą Ryzenów. Nawet na dziś dzień można w ten sposób złożyć bardzo tani zestaw z procesorem czterordzeniowym.

 

AMD Infinity war

 

Wracając jednak to głownego wątku. Układy Bristol Rige wraz z kolejnymi aktualizacjami BIOS mogą przestać działać na płytach z podstawka AM4. Wynika to z limitu pojemności chipów BIOS, szczególnie w tańszych modelach. Problem dotyczy przede wszystkim płyt z chipami BIOS o pojemności 128 megabitów, czyli 16 megabajtów, na takich wersjach po prostu brakuje miejsca na informacje, zwane mikrokodami procesorów, wymaganych do prawidłowego działania. Trzeba też rozumieć, ze Bristol Ridge liczy 20 różnych modeli, które zapewne zajmują więcej przestrzeni niż „dopisanie” takiej samej liczby układów opartych o AMD Ryzen.

Rozwiązania tego problemu mogą być różne: wymiana chipu BIOS-u (w wielu modelach lutowany), wykorzystanie dwóch BIOS — każdy z innym wsparciem (dość zaawansowane rozwiązanie, niewygodne dla zwykłego użytkownika, tanie płyty zwykle posiadają jeden BIOS), odciążenie BIOS (usunięcie funkcji, uproszczenie elementów graficznych, co w wielu przypadkach zajmuje sporo przestrzeni oceniając jedynie wygląd),porzucenie wsparcia. Każdy producent prawdopodobnie inaczej podejdzie do rozwiązania tego zagadnienia, ale już wiadomo, że część płyt zostanie pozbawiona przynajmniej częściowego wsparcia dla starszych procesorów. Problem nie dotyczy oczywiście płyt wyposażonych w kości BIOS o pojemności 256 megabitów/ 32 megabajtów.

 

Ryzen z niepewną przyszłością

 

Najważniejsze pytanie w całym kontekście jest jednak inne. Pomijając oczywiste — dlaczego AMD nie przemyślało tego wcześniej — trzeba zastanowić się co z wsparciem dla samych Ryzenów za rok, dwa lata, gdy pojawią się kolejne modele procesorów. Czyżby próbą ratowania przestrzeni jest wydanie Athlonów 200GE, prawdopodobnie równiez kolejnych, zastępujących najstarsze modele? Widząc obecne zachowanie AMD ciężko nieodpowiedzieć na powyzsze pytania bez posądzenia o stronniczość.

Uczciwie jednak przypomnę; niedługo po premierze pierwszej generacji AMD Ryzen, na łamach zalecane.pl stwierdziłem, że te procesory wyszły za wcześnie. Było to widać również po płytach głownych. W efekcie MOBO zarówno oprogramowaniem, jak i samą budową fizyczną (sekcja zasilania, i jak teraz się okazuje BIOS) nie były właściwie dostosowane do potrzeb  platformy.

Producenci płyt głównych też nie są bez winy. Stosowanie przesadnych oszczędności — o połowę tańszych ( mniej pojemnych) kościach BIOS doprowadziło do powyższej sytuacji. Można wymagać od producentów wprowadzenia nowych rewizji płyt głównych z poprawkami, ale mleko już się rozlało.

Jakie jest twoje zdanie?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

AMD odpuszcza wsparcie APU

AMD vs INTEL czyli o tym jak miło popatrzeć na niegrożne przepychanki gigantów