w

AMD i Nvidia jedna wielka rodzina

Odwieczne wojny

Od lat wśród społeczności zainteresowanej sprzętem jest kilka kluczowych konfliktów. Oprócz PC kontra konsole można wyróżnić równie odwieczną waśń między zwolennikami Intela a AMD. Nieco młodszym konflikt jest pomiędzy dwoma głównymi producentami kart graficznych – ATI kontra Nvidia, który przez przejęcie ATI przerodził się w AMD vs Nvidia. Oczywiście, te waśnie nie są tylko na poletku fanów, ale również same firmy walczą między sobą na różne niekoniecznie uczciwe sposoby. Możliwe, że pomimo tych waśni AMD i Nvidię łączy coś więcej niż tylko zbieżność produktów, np więzy rodzinne.

Postacie

Lisa Su, dyrektor generalny AMD od 2014 w ciągu czterech lat swojej pracy przywróciła AMD na właściwe tory. Dzięki jej działaniom czerwoni stali się realną konkurencją Intela. Nie tylko na rynku konsumenckim, ale również w serwerach a przyszłość zapowiada możliwą przewagę nie tylko technologiczną ale i rynkową. Już teraz szacuje się, że w ostatnich miesiącach sprzedaż Ryzenów zrównała się z procesorami Intela. Obecnie jej pozycja w AMD jest nie do zachwiania. Szczególnie, że od momentu objęcia stanowiska przez Lisę akcje urosły na wartości do ok.19 USD ( z 3,47 USD w 2014 roku).

Jensen Huang założył Nvidię w 1993 i w ciągu kilku lat firma stała się liczącym graczem na rynku kart graficznych, by u początku XXI wieku stać się numerem jeden. Oczywiście, można wymieniać przykłady wydajniejszych, bardziej opłacalnych kart graficznych ATI, ale patrząc na zyski, sprzedaż, Nvidia jest na szczycie od blisko 10 lat i nic nie zapowiada, żeby miałoby się to w najbliższym czasie zmienić. Pod przewodnictwem Jensena Nvidia dokonała milowych kroków w dziedzinie rozwoju kart graficznych nie tylko w domowych zastosowaniach, ale również naukowych. Jensen Huang za swoje osiągnięcia biznesowe w 2017 znalazł się na 3 miejscu w rankingu prezesów.

Wszystko zostaje w rodzinie

Pozornie tę dwójkę łączy niewiele poza podobnym sukcesem, czy wspólną branżą. W rzeczywistości Lisa Su oraz Jensen Huang są rodziną. Zgodnie z przekładem z oryginału ( bo nie znam w chiński) są bardzo blisko spokrewnieni. Dziadek Lisy i matka Jensena są rodzeństwem, co znaczy że  są kuzynostwem.

Można żartować, że Lisa i Jensen przy rodzinnych spotkaniach zdradzają sobie tajemnice lub ustawiają pod siebie rynek. Miałoby to jakiś sens patrząc na zachowanie AMD względem rozwoju kart graficznych. Trzeba jednak pamiętać, że żadna ze stron nie miałaby interesu w „sprzedawaniu” sobie tajemnic biznesowych czy firmowych. Obstawiam, że ta dwójka za bardzo skupia się na własnej działalności aby wykorzystywać koneksje rodzinne. Jest nawet możliwe, że bliscy kuzyni nie utrzymują ze sobą kontaktu. Teraz gdy powiązania rodzinne ujrzały światło dzienne, w jednym z wywiadów na pewno padnie pytanie o wspólną relację miedzy tą dwójką, co uchyli rąbka tajemnicy.

To pokazuje też, że podziały w społeczności na fanów, przeciwników producentów sprzętu jest bezsensowne szczególnie gdy „na górze” może panować kompletnie inna atmosfera.

źródło

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

Nvidia logo

Nie GTX 2080 a RTX 2080, nadchodzi nowa seria kart graficznych, czy kolejny fake news?

Samsung logo

Niezniszczalne panele OLED Samsunga