w ,

8 rdzeniowy procesor Intel Coffee Lake dostrzeżony w bazie SiSoft

Nieznany ośmiordzeniowiec

Plotki dotyczące 8 rdzeniowego i 16 wątkowego procesora intela dla podstawki LGA 1151v2 (Coffe Lake), sięgają lata ubiegłego roku. Do tej pory byliśmy karmieni raczej średnio pewnymi informacjami, jednak w ostatnich dniach w bazie SiSoft odnaleziono bardzo interesuijący wpis.

Specyfikacja

Sugeruje on pojawienie sie 8 rdzeniowej i 16 wątkowej jednostki wyposażonj w 16 MB cache poziomu trzeciego (8700K dysponuje 12 MB cache L3)  z zegarem 2.6 GHz. Zegary są oczywiście dosć zastanawiające i budzą sporą wątpliwość względem autentyczności przecieku czy wydajności nadchodzącego procesora W bazie jest on reprezentowany jako Kabylake S, co nie ma zbyt wielkiego znaczenia, ponieważ, już Coffee Lake to nic więcej jak Kabylake z dodatkowymi wątkami lub niższą ceną.

Wersja ośmiordzeniowa prawdopodobnie trafi wkródce do sklepów wraz z płytami opartymi o chipset Z390.

Subiektywnie

Jeżeli ktoś zastanawia się dlaczego 8 rdzeniowiec intela posiada tak niski zegar powinien zrozumieć kilka rzeczy. Najbardziej oczywistą odpowiedzią może byc wczesna wersja tego procesora zapisana w bazie, finalny produkt może być zdecydowanie lepiej taktowany. Innym wyjaśnieniem może byc kompatybilność. Obecnie dostępne na rynku płyty pod Coffee Lake są oparte o chipsety: H310, B360, H370, oraz Z370. Pierwsze trzy, a przynajmniej B360 oraz H370 mają otrzymać kompatybilnosć z Cannon Lake czyli 9 generacją procesorów. Tak wydajny procesor, jak prezentowany powyżej, musi, pomimo możliwości OC działać również na płytach z gorszą sekcją zasilania. To może tłumaczyc zegary. Osobiście obstawiam, że wykręcony wysoko ośmiordzeniowiec nie da rady działać stabilnie nawet na tańszych wariantach płytach z Z390. Dodatkowo miedzy odpromiennikiem ciepła (zwanym IHS – blacha, która jest na procesorze) a samym rdzeniem po raz kolejny bedzie pasta, a to niesie za sobą wysokie temperatury i prawdopodobnie chętni OC będą zmuszeni skalpować procesor, aby uzyskać sensowne wyniki oc.

Kwestią otwartą pozostaje również nazewnictwo, osobiście obstawiam, że będzie to pierwszy procesor Cannonlake – i7 9700K, Jeżeli pojawią się bardzeij dokładne informacje, z chęcią was poinformujemy.

Napisane przez Piotr Siekierko

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

Ładowanie…

0

Dodaj komentarz

MSI wprowadza na rynek nowe karty RX MECH 2

PROMOCJE

Promocje i darmowe gry